Leksingar på Twitter

Den ar du tips på fler som borde finnas tar jag tacksamt emot tips genom att skicka en tweet till mig på @barkskog.

Klubb och supporterföreningar

  • Leksands IF @leksands_if
  • Leksand Superstars @Superstars_nu

Damspelare

  • Julia Markevich @markevichh
  • Lina Eriksson @linaeriksson97
  • Ebba Andersson @ebbaandersson3
  • Lisra Elin Lundberg @eelinlundberg
  • Maja Nylen Persson @MajaNylen
  • Sofia Engström @engstromfia
  • Emelie Berlin @BerlinEmelie
  • Felicia Karlsson @lisafeliciak
  • Hanna Lindqvist @HannaLindqvist3
  • ida Nikula @NikulaIda
  • Ilze Bicevska @Iltschuk
  • Madeleine Hall @HallMadde
  • Wilma Johansson @hockeykingen

Herrspelare

  • Henrik Haukeland @HaukelandHenrik
  • Frans Tuohimaa @FransTuohima
  • Martin Karlsson ‏ @KarlssonMr
  • Fredrik Forsberg @foppisov55
  • Brock Montpetit @bmontpetit79
  • Janos Hari @janostheman
  • Simon Erlandsson @simonerlandssn
  • Johan Porsberger @Porsberger
  • Viktor Mårtensson @dan_dolme
  • Alexander Ytterell @alleytterell
  • Tom Hedberg @Tomhedbeerg
  • William Wikman @Wikman17
  • Oskar Lang @OskarLang19
  • Daniel Bertow @DanielBertow

Supportrar

  • Emil Nilsén – @Dalastark
  • Martin Jönslars ‏@superklinga
  • Jenny Kallur ‏ @JennyKallur
  • Sandra Caroline ‏ @CarroAbraham
  • Niklas Niva Sjökvist @NiklasNiva
  • Jonas Bjorkman ‏ @BjorkmanTennis
  • Ida Stuvarn Wenell ‏ @Stuvarn
  • Mats Gripenmalm ‏ @matsgripenmalm
  • Stefan Bergfeldt @ordbajsarn
  • Sanna Kallur ‏ @Sannakallur
  • Hans Krogh @hassekrogh
  • Emil Söderberg ‏ @Emil_Soderberg
  • Marcus Karlsson ‏ @macmacdoo
  • Frida Danils ‏ @da_nils
  • Rolf Urby ‏ @RolfUrby
  • Malin dB ‏ @Lifstro
  • Johannes Wahlberg ‏ @JohWahlberg
  • Peter Johansson ‏ @DrivingPete
  • Pelle Rosendahl ‏ @1919ltjd
  • Andreas Lundgren ‏ @Lundgren1919
  • Jakob Horn ‏ @hornjakob
  • Dalmashimself ‏ @Dalmashimself
  • Kristina Lundström ‏ @Kaffeknarkarn
  • Jim Blomqvist ‏ @nirreeh
  • Mikael Nordell ‏ @mrgapeno
  • Louise ‏ @loukar93
  • Nils Jönsson ‏ @joensson6
  • Mikael Falk ‏ @MikaelFalk84
  • Mikael Svensson ‏ @Moheda_Svizze
  • Lifskatten ‏ @Lifskatten
  • Sara Lögdahl ‏ @SaraTallica
  • Fru Kaffe ‏ @MrsKaffelatte
  • Hans Arnbom ‏ @HArnbo
  • josefine berlin ‏ @josefineberlin1
  • Angelica Thomsen ‏ @angelicathomsen
  • Douglas Walsh ‏ @Hockeyloverswe
  • Mia Larsson ‏ @tok_mia
  • Thord Larsson ‏ @ThordL
  • Simon Joon ‏ @Joon40FTW
  • Peter Johansen @johansen_peter
  • Stiko Per Larsson @stikoper
  • Anders J. Dahlin ‏ @AJDahlin
  • Christoffer @Dalecarlia
  • Nationalgrisen @thenationalpigs
  • John Apples @mrwarrgo
  • Hans Hedlund @HansHeedlund
  • Tina Larsson @tinastar1966
  • LIFsviktigt ‏@LIFsviktigt
  • Jonas Vennberg @jonv72
  • Danny Lee @DannyLee40
  • ÅkeTrolst @AkeTrolst
  • A Bernhardt @1bernhardt
  • Tobias Stoltz @SilfverFox
  • Emelie Örtlund @eeemeeliiie
  • Ida Stark @Idahos1976
  • Henrik Rosendahl @ToggyHenrik
  • Robin Gustavsson @hockeyrumpa
  • Hanna Strand @stanna_Hanna
  • Per Gidlund Montèn @Gidmon
  • Fredrik Mark @markilubas
  • Jessica Ström @fotomuppen
  • Daniel Jansson @Flamman204

Nyheter och media

  • LIFnews.se @LIFnews
  • Niva och Klinga ‏ @NivaochKlinga
  • The Leksand Times ‏ @leksandtimes
  • Per Bjurman ‏ @BjurmanPer
  • DT Sport ‏ @dtsporten

Tidigare Leksandsspelare

  • Mikael Karlberg ‏ @MikaelKarlberg
  • Jens Bergenström @JensBergenstrom
  • Filip Forsberg @Filip_Forsberg
  • Kenny Kallstrom ‏ @Kennykpist
  • Mark Hurtubise ‏ @mhurtubise84
  • David Åslin ‏ @aslin89
  • Eddie Lack ‏ @eddielack
  • Oliver Ekman-larsson ‏ @hockeyolli
  • Ken Olimb ‏ @KenOlimb
  • pelle prestberg ‏ @prestberg10
  • Erik de la Rose ‏ @ErikdelaRose
  • Martin Janolhs ‏ @hskconny
  • Matt Fornataro @MattFornataro
  • Mattias Nilsson @51Mattias
  • Alen Bibic @mrralen
  • Oscar Alsenfelt @oscaralsenfelt
  • Joel Gistedt @Gistedt31
  • jacob blomqvist ‏ @BlomqvistJacob
  • patrik hersley ‏ @hersley8
  • Jacob de la Rose ‏ @JacobdelaRose
  • Tom Linder @LinderTom
  • Mike Embach @MEmbach
  • Dan Spang @DSpang3
  • Lars Bryggman @larsbryggman

Relaterade inlägg

  • Leksands speldatum i SHL-Kvalet 2015 Datumen när Leksands IF spelar sina matcher i kvalet till SHL 2015/2016 är nu klara. Speldagar som brukar passa leksandspubliken gör att jag både tror och hoppas på enbart slutsålda hemmamatcher. Laget behöver allt stöd de kan få i detta kval där så oerhört mycket står på spel. Åka ut nu med de nya reglerna för uppflyttning, en ekonomi som redan nu nog är rätt dålig och 20 miljoners tapp i TV-pengar kan komma att göra det till en ny lång period i hockeyallsvenskan.
  • Leksands IF på Twitter Det sociala mediet twitter är liksom alla andra platser fyllde av personer och organisationer relaterade till Leksands IF. Det enklaste sättet att för den stolta hockeyklubben från dalarna är att följa #lifse och #leksandsif. Men vill du känna av den riktiga känslan och samhörigheten kan du följa personer om skriver om Leksands IF.
  • Leksands IF på Twitter 2016/2017 Leksands spelartrupp inför återkomsten till SHL är nu nog i det närmaste klar. I maj 2013 och september 2015 skrev jag om Leksands IF på Twitter där jag listade twitterkonton för spelare, ledare och supportrar i Leksands IF. Nu när det är relativt många nya spelare tycke jag att det var dags att sammanställa vilka spelare och ledare som har konton på twitter. Om jag missat något konto så skicka gärna en tweet till mig på @barkskog. Tittade igenom alla konton och det skiljer en hel del gällande frekvensen på inläggen. Får hoppas att det under säsong blir bättre tempo i tweetens från spelarnas liv utanför planen. En annan önskan är att spelarna uppdaterar profilbilder så att det blir den vackra vitblåa leksandströjan på dem som har matchbilder som profilbilder.
  • Det ljusnar för Leksand Det är inte bara kvällarna som blir ljusare efter vintermörkret, rapporterna om ekonomin för Leksands IF har gått från svarta krigsrubriker till något som kan liknas vid en ljusning. Kampen för överlevnad är väldigt långt ifrån över men lagets segertåg på isen tillsammans med allt fler positiva signaler gör att fansen får hopp och energi att tillsammans kämpa vidare.
  • SHL – Sociala Hockey Ligan Elitserien har bytt namn till SHL (Svenska Hockey Ligan) och det återstår några veckor till serien drar igång. Jag har kollat upp hur tabellen ser ut om man slår ihop klubbarnas följare på Facebook, Twitter och Instagram.

Ämnen: , ,